Zmiany na koszalińskim rynku

Tak właśnie ma wyglądać rynek w Koszalinie

Centralny plac w Koszalinie zmieni się. Na jego krańcach powstaną zielone aleje. W piątek prace zaczęli archeolodzy. Po nich do robót przestąpią budowlańcy

Kilka miesięcy temu Koszalin ogłosił konkurs na zagospodarowanie głównego placu wraz z retuszem ratusza. Zgłosiły się cztery pracownie architektoniczne: po dwie z Poznania i Szczecina. Wygrała koncepcja pracowni Jacka Bułata ze stolicy Wielkopolski. Ta sama pracownia zaprojektowała Koszalinowi nowy gmach filharmonii.

Koncepcja nie wprowadza rewolucji w architekturze i urbanistyce koszalińskiego centrum. Centralna część placu – jak dotychczas – pozostanie niezabudowana. Ale na krańcach prostopadłych do ratusza powstaną dwie aleje. Z prawej strony (stojąc twarzą do ratusza) będzie alejka handlowa z pawilonami handlowymi, kawiarenkami i małą gastronomią. Z lewej – szersza aleja rekreacyjna z dużym pawilonem w centrum.

Zdaniem władz miasta rynek musi kusić mieszkańców i turystów, dlatego też ważnym elementem będzie nie tylko zieleń ale i właśnie pawilony handlowe i mała gastronomia.