Wyniki konkursu na katowicką toaletę publiczną

Konkurs Projektu Łazienki 2013 został rozstrzygnięty. Zwyciężczyniami okazały się dwie kobiety: Zuzanna Szpocińska i Anna Boruta. Ich projekt na toaletę publiczną, która zlokalizowana będzie na ulicy Tylnej Mariackiej zwyciężył spośród 302 nadesłanych propozycji.

Uczestnicy inspiracji szukali zarówno w obiektach przyległych do toalety, czyli na kolei jak i w obiektach przemysłowych. Były również koncepcje w których przeważały szkło i stal. Wszystkie nadesłane projekty przewidywały toaletę piętrową ze względu na warunki lokalizacji. Zgodnie z wymogami konkursu toalety miały być przystosowane dla osób niepełnosprawnych oraz odpowiednio dla Pan i Panów.

Studentki  Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zaskarbiły sobie jury zarówno harmonijną bryłą budynku, jak i sposobem zaprojektowania wejścia, które jest dyskretne, a jednocześnie dopasowane do otoczenia, bez prób dominacji nad nim. Praktyczne wpisanie miejsca dla rowerów oraz elementów zieleni, która już od wielu lat jest jednym z głównych elementów tworzących strategie promocji miasta były zapewne dodatkowym atutem zwycięskiego projektu.