Wandalizm-niechlubny ranking

Powybijane bądź porysowane szyby w wiatach przystankowych to niestety częsty widok na ulicach wielu miast. Wandale grasują przeważnie wieczorami i nocą na obrzeżach miast. Wybierają te miejsca gdzie nie ma zainstalowanych kamer monitoringu, które trzeba jednak przyznać, że jak już są to spełniają swoją role w walce z chuliganami.

Ostatnio wojewodowie stworzyli ranking dewastacji. Głównym celem było oszacowanie poniesionych strat jakie odnotowały władze w ubiegłym roku. Na przykład władze Radomia w ubiegłym roku odnatowali ponad 140 przypadków dewastacji wiat przystankowych. Najczęściej było to wybita szyba, przypominamy iż koszt wymiany takiej szyby to ok 2 tyś. zł.  Kolejnym niechlubnym rekordzistą okazało się Bielsko Biała, a dokładnie jedno z tamtejszych osiedli. Gdy na przystanku pojawia się nowy rozkład jazdy, to po kilku godzinach jest on podarty albo zamalowany.

Co najciekawsze większe miasta takie jak Warszawa, Kraków, czy Łódź wcale nie zostały uplasowane w górze tabeli, wręcz przeciwnie wyżej wymienione miasta brylują pod względem porządku na przystankach jednak miasta te są dobrze monitorowane co odstrasza wandali.

Miejmy nadzieje, że stworzony ranking da do myślenia ludziom odpowiedzialnym za nasze miasta i w końcu przy współpracy z odpowiednimi organami porządkowymi uda się choć trochę zapanować nad problemem dewastacji w miastach.