Światowy dzień toalety

2,5 miliarda ludzi na świecie nie ma dostępu do dobrej jakości urządzeń sanitarnych. Od 12 lat 19 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Toalet. .

Tegoroczna odsłona współpracy marki Domestos i Światowej Organizacji Toaletowej (WTO) doprowadziła do kampanii łamiącej tabu wokół kryzysu sanitarnego.

Sercem działań jest 4,5-metrowy interaktywny pomnik, postawiony w Londynie przy Tower Bridge. „Publiczna toaleta”, przedstawia kucającą postać, która na wysokości twarzy ma zainstalowany ekran multimedialny. Na ekranie wyświetlane były zdjęcia i filmy osób wspierających walkę z kryzysem.

Obchody Światowego Dnia Toalet były pretekstem do przedstawienia bardzo poważnego tematu, który jest często ignorowany lub zupełnie nieuświadomiony. Według badań przeprowadzonych na zlecenie marki Domestos, aż 71% Polaków nie ma świadomości skali zjawiska.

 

Podczas inauguracji kampanii został opublikowany raport „Toalety dla zdrowia” przygotowany przez London School of Hygiene and Tropical Medicine we współpracy z Domestos. Znajdują się w nim wyniki przeprowadzonych badań, informacje na temat zagrożeń dla zdrowia i ekonomii, wynikających z istnienia kryzysu oraz rekomendacje na przyszłość. Ponadto Domestos oraz Światowa Organizacja Toaletowa, swoje zaangażowanie w poprawę warunków sanitarnych wyrażają poprzez pomoc w zapewnianiu długoterminowych i trwałych rozwiązań w ramach inicjatywy – Akademia Toaletowa (Toilet Academy)