Nowoczesne, automatyczne toalety publiczne w Lublinie

Tak wyglądają nowoczesne toalety publiczne postawione w Lublinie

W zeszłym tygodniu na przystankach w Lublinie stanęły pierwsze automatyczne toalety. Wczoraj ustawiano kolejne. Jednak na razie jeszcze nie wiadomo, kiedy z nich skorzystają mieszkańcy ani ile zapłacimy.

W sumie w całym mieście będzie sześć takich toalet. Pierwsze stanęły na przystanku „Unicka 01” obok skrzyżowania przy al. Spółdzielczości Pracy oraz obok pętli przy Drodze Męczenników Majdanka. Kolejne – przy KUL-u oraz przy pętli na ul. Paderewskiego. Ostatnie dwie staną do końca tygodnia przy ul. Fabrycznej i na rogu ul. Lipowej i Obrońców Pokoju. Jednak z toalet prędko nie skorzystamy. W Zarządzie Transportu Miejskiego tłumaczą to procedurami. – Toalety muszą zostać podłączone do prądu i sieci wodno-kanalizacyjnej i odebrane przez ZTM. A te procedury wymagają czasu – wyjaśnia  ZTM.

Kolejna sprawa to kwestia wysokości opłat, jakie będą pobierane za skorzystanie z toalety. W drodze uchwały muszą ustalić ją miejscy radni. Urzędnicy z ZTM zapytani, kiedy pasażerowie będą mogli skorzystać z toalet, odpowiadają, że na razie jest to trudne do określenia.

Toalety na przystankach są naszpikowane elektroniką. Drzwi do nich będą się automatycznie otwierały i zamykały. Po otwarciu drzwi toaleta sama się włączy, natomiast po wyjściu z toalety bezdotykowy system włączy spłukiwanie, czyszczenie wodą pod ciśnieniem, dezynfekcję i suszenie, jak również zmycie podłogi.