Czy konkursy na meble miejskie mają sens?

Pytanie zostało zadane w temacie nieprzypadkowo. Oto, bowiem niedawno Rybnik rozstrzygnął ogłoszony przez siebie konkurs mebli miejskich w którym architekci mieli za zadanie zaprojektować drobne elementy małej architektury takie jak przystanki autobusowe, ławki, gabloty informacyjne pasujące do charakteru tego wyjątkowego miasta itp. Co ciekawe pomimo iż wpłynęło kilkadziesiąt prac pierwszej nagrody nie przyznano. Czy zatem koncepcje okazały się nie takie jak oczekiwano i czy organizacja tego typu konkursów ma sens?

Z pewnością tak, gdyż pokazuje pewne trendy, w których architekci widzieliby dane miasto. Jest to też szansa na pokazanie swoich talentów i wizji dla młodych architektów i projektantów. Najważniejsze jest jednak by potencjał prac, które zostały wyróżnione pomimo nie wyłonienia zwycięskiej koncepcji, nie został zmarnowany i poszły za nim konkretne działania. Jeśli katalog mebli miejskich, czyli wiat przystankowych, kiosków handlowych, ławek, stojaków, gablot ogłoszeniowych itp. jest wprowadzany w życie w ramach możliwości miasta lub gminy to bardzo dobrze.

Gorzej jednak, gdy pozostaje on tylko na papierze, czyi tak jak np. jest obecnie w Poznaniu. Choć obowiązku sporządzania tego typu dokumentu nie ma jednak patrząc na zachodnie wzorce, jeśli już decydujemy się na niego to warto zadbać o jego realizację. Z pewnością mieszkańcy z czasem tego typu jednorodność koncepcji wyglądu wiat przystankowych, czy też ławek wprowadzaną przez włodarzy mieszkańcy docenią. Tego typu elementy są nam bardzo bliskie, gdyż korzystamy z nich, na co dzień, czasami nawet nie doceniając istotnej roki i pomocy, jaką pełnią w naszym codziennym życiu.