Bryła miejska (nie) przyjazna seniorom.

21Współcześnie wielu projektantów przy tworzeniu koncepcji architektury miejskiej myśli o jej wyglądzie, funkcjonalności, przystosowaniu dla osób niepełnosprawnych, właściwościach artystycznych itp. Jednak już niebawem zupełnie nowa kategorie stanowić powinno przystosowania dla seniorów. Nie od dziś wiadomo, ze to, co jest funkcjonalne dla ludzi w wieku aktywności życiowej nie jest przystępne dla seniorów, którzy nie są już tak sprawni fizycznie, a też często dręczą ich różnego typu schorzenia. Odnosi się to zarówno do dużych obiektów jak również małej architektury miejskiej, czyli wiat przystankowych, gablot ogłoszeniowych, toalet publicznych, pawilonów handlowych, koszy na śmieci, ławek miejskich itp.

Miasta idąc w pogoni za designer oraz smart city chcą wyglądać nowocześnie. Zapomina się przy tym, ze społeczeństwo się starzeje i meble miejskie takie jak np. wiaty przystankowe winny być do tego przygotowane. Przykładem na brak takiego perspektywicznego myślenia są np. nowe wiaty przystankowe w Warszawie i słynne podpupniki oraz krótkie ławki. Nie lepiej było z nowymi wiatami w Kielcach i Krakowie.

Czy nie lepiej zatem inwestować w dobre sprawdzone projekty rodzimych firm, które przez wiele lat służyły z powodzeniem w naszym kraju tylko po prostu podać je wizualnemu liftingowi. Tak z przystankami autobusowymi, gablotami, ale też i ławkami. W przypadku toalet publicznych, które dopiero od kilku lat zadomowiły się w naszym kraju nie ma jak porównywać, lecz dobrze, aby inwestować w szalety miejskie sprawdzone w wielu miejscach w kraju, które są solidne i wszechstronne przystosowane dla różnego typu użytkowników.

Jakie powinny być zatem meble miejskie czyli elementy małej architektury przystosowane dla seniorów? Przede wszystkim powinny być często i blisko siebie usytuowane. Wygodne i dostepne, tak aby bez problemów mogła na nich usiąść lub z nich skorzystać osoba starsza. Mowa tutaj np. o szerokości ławek, wysokości kosza na śmieci, ochronie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi lub też umiejscowieniu przycisków wrzutnika monet lub tez klamki. Tutaj w odniesieniu np. do pawilonów handlowych czy też toalet publicznych będzie to też brak wystających elementów, progów, schodków itp.

Kolejna spraw o łatwość obsługi, czytelne instrukcje, czyli odnosząc to do wiat przystankowych tak zawieszone gablotki z rozkładem jazdy by odszukanie godziny odjazdu danej linii przez z starszą osobę nie sprawiało jej problemu. Kolejna sprawa to poręcze i nie chodzi tutaj o takie dla niepełnosprawnych, a po prostu długie pochwyty tak by w każdym momencie osoba starsza mogła się w każdym momencie chwycić. O doborze bezpiecznych materiałach wspominać nie trzeba. Warto o tym wszystkim pamiętać, bo każdego z nas czeka ten czas, kiedy i my będziemy seniorami.